Menu1

Informacje wstępne i opis listy

Strona listy dyskusyjnej ChemFan

Jeśli pasjonujesz się chemią , to dobrze trafiłeś - ChemFan to serwis dla Ciebie! :)

Witam na stronach listy dyskusyjnej ChemFan przeznaczonej dla wszystkich osób zainteresowanych chemią lekką, łatwą i przyjemną, czyli chemią w ujęciu popularnonaukowym.
Na liście mile są widziane nowinki ze świata chemii, opisy ciekawych doświadczeń, itp. Posiadacze "domowych laboratoriów" nareszcie mają forum, przed którym mogą pochwalić się swoimi "odkryciami i wynalazkami" oraz podzielić informacjami, gdzie i co warto przeczytać lub jakie doświadczenia wykonać.
Możliwa jest również wymiana informacji odnośnie zaopatrzenia w sprzęt, odczynniki oraz ciekawą literaturę. Dyskusja może obejmować także chemię, z jaką spotykamy się na co dzień np. w kuchni, w pralni itd.

Listy napływające na ChemFan możesz czytać i odpowiadać na nie

E-maile na listę ChemFan można wysyłać jedynie z konta, z którego nastąpiła subskrypcja na listę. Post wysłany z innego konta nie będzie dystrybuowany.


Regulamin listy

Po zapisaniu się na listę, warto się przedstawić innym dyskutantom i opowiedzieć trochę o sobie oraz swoich zainteresowaniach.

Na liście dyskusyjnej chemfan@man.lodz.pl dopuszczalne jest wysyłanie listów jedynie w czystym ASCII, ISO-8859-1 lub w czystym tekście po polsku, wyłącznie przy stosowaniu kodowania ISO-8859-2. Dozwolone jest zatem pisanie "polskawe", a więc po polsku, ale bez użycia w polskich literach ogonków przy samogłoskach nosowych i kresek bądź kropek przy spółgłoskach, ponieważ wciąż pewna część osób nie może odczytywać e-maili z polskimi literami.

Uwaga!
Wszelkie inne sposoby wysyłania, w tym kodowanie HTML, MS Windows CP-1250, Base64, BINHEX lub UUCode zakazane! Proszę zatem o odpowiednie skonfigurowanie swoich klientów pocztowych, tak aby wysyłały na listę dyskusyjną jedynie czysty tekst.

Zabronione jest także spamowanie (treść niezgodna z tematyką listy dyskusyjnej, wielokrotne wysyłanie tej samej treści), flameowanie (celowe obrażanie dyskutantów, prowokowanie, ataki personalne), używanie sygnatur (czyli podpisów) dłuższych niż cztero-wierszowe i dyskusje nie mające związku z tematyką listy.

Odpowiadając na listy, swoją odpowiedź umieszczaj zawsze pod cytatem (a nie przed, jak to często robią użytkownicy Outlooka) oraz koniecznie usuwaj zbędne cytaty, tj. te fragmenty listu, do których się nie ustosunkowujesz w swojej odpowiedzi.

Listy nie powinny być wysyłane bez określenia tematu (subject'u) listu. Temat listu nie powinien być zbyt długi, jednakże pomimo tego powinien w sposób możliwie jasny sugerować zawartość treści listu. Niedopuszczalne jest wysyłanie listów z praktycznie nic nie mówiącym tematem (np. "Pomocy!",  "Pytanie...", "Zapytanie.", "Prośba." itd.).

Długość wierszy Twojego listu nie powinna przekraczać 79 znaków (preferowane 71). Wskazane jest, aby listy były podpisywane prawdziwym imieniem i nazwiskiem ich autora w nagłówku listu i/lub pod wysyłanym tekstem listu.

Na listę CHEMFAN nie należy wysyłać plików binarnych. Jeżeli chcesz pokazać innym dyskutantom np. przeskanowane zdjęcie doświadczenia, wówczas możesz uploadować plik na adres:

ftp://znik.wbc.lublin.pl/pub/chemfan/UpLoad/

po czym powiadom dyskutantów na liście, że dany plik tam się znajduje.

Koniecznie wraz z wysyłanym plikiem binarnym załącz plik tekstowy o takiej samej jak plik binarny nazwie, w którym opiszesz, co znajduje się w uploadowanym pliku binarnym.

Przeczytaj także mini-netykiete oraz estetykietę list dyskusyjnych i grup news:
http://evil.pl/pip/netykieta.html
http://klub.chip.pl/wincat2/news/estetykieta.htm
http://klub.chip.pl/wincat2/news/netykieta.htm
http://www.pg.gda.pl/~agatek/netq.html
http://www.netykieta.prv.pl/

Instrukcja poprawnej konfiguracji programów pocztowych:
http://klub.chip.pl/wincat2/news/oekonf.htm (konfiguracja Outlook Express)
http://evil.pl/pip/ustaw.html (konfiguracja dowolnego klienta pocztowego)

Subskrybenci listy mogą, a nawet powinni, upominać innych dyskutantów, którzy złamią postanowienia powyższego regulaminu, zwracając im uwagę na popełnione błędy; jednakże należy to czynić poprzez wysłanie reprymendy na e-mail prywatny danej osoby, która złamała regulamin, a nie na listę dyskusyjną! Wysłanie upomnienia na listę dyskusyjną może odbywać się tylko w szczególnie uzasadnionych, wyjątkowych przypadkach i jest zarezerwowane głównie dla administratora (list-ownera) listy dyskusyjnej; jednakże pewnym odstępstwem od tej reguły może być upomnienie mimochodem (np. w post scriptum) przy odpowiadaniu na list osoby, która złamała regulamin, o ile zarówno list tej osoby, jak i odpowiedź na niego są związane z tematyką dozwoloną do dyskusji na liście (czyli chemiczną), a samo upomnienie nie zdominuje treści listu.

Subskrybenci listy, a także każdy odwiedzający tę stronę, jest zapraszany do udziału w jej nieustannym kreowaniu i redagowaniu. Pamiętaj, zawartość stron ChemFana zależy w dużym stopniu od Ciebie!

Przyjemnej i owocnej dyskusji życzy
Wasz list-owner: Andrzej Kasperowicz


Zagłosuj na strony listy dyskusyjnej ChemFan:

W konkursie inetcom!
 

Sonik NET PLUS --- MINUS PLUS GLOSUJ! MINUS
Głosuj na stronę Chemfana w Nieustającej Liście Przebojów! Aktualna pozycja strony Chemfana
Plus! Minus! Głosuj! Serwis
       Internetowy Kaboom! Serwis Internetowy
       Kaboom - Kaboom Top WWW

Menu2